Meram Diş Taşı Temizliği, Konya Diş Taşı Temizliği, Meram Diş Taşı Temizliği Fiyat, Konya Diş Taşı Temizliği Fiyat, Diş Temizletme Fiyatları Konya, Diş Taşı Temizliği Fiyat Konya, Diş Taşı Temizleme Ücreti Konya

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Diş Taşı Temizliği işlemi yapılmaktadır. Diş Taşı Temizliği ve Diş Taşı Temizliği fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük diş ve ağız bakımımızı ihmal ettiğimizde, diş üzerinde ve arasında biriken yiyecek artıkları bakteri üretir. Oluşan bu bakteri plağı tükürükle birleşerek sertleşir ve böylece diş taşı oluşumu gerçekleşir.

 Diş taşları(Tartar), ileride kötü bir görünüme neden olmasının yanı sıra, diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarını da beraberinde getirebilir. Bu nedenle diş taşlarının en kısa sürede temizlenmesi gerekir.

Diş Taşı Oluşumunun Nedenleri

Diş taşı oluşumu nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

+ Tükürüğün yapısı

+ Tükürüğün yoğun olduğu bölgeler

+ Yetersiz diş fırçalama

+ Diş fırçalamamak

+ Ağız sağlığına özen göstermeme

+ Dişlerin arasında yemek artıklarının kalması

+ Kişisel faktörler

+ Diş dizimindeki çapraşıklıklar

+ Diş ipinin kullanılmaması

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğinde, diş hekimi hastanın ağız içi muayenesini yaparak standart veya ileri düzeyde yapılan diş temizliği türlerinden gerekli olanı yapmaya karar verir.

Tedavi genellikle anestezi kullanılmadan birtakım ultrasonik ve periodontal aletlerle yapılır.

Temizleme işleminde, plakları ve diş taşları dişlerinizin arasından ve diş eti çizginizden temizlenir ve ardından diş taşı oluşumunu engellemek ve dişlerinizi parlatmak için polisaj yapılır.

Diş taşı temizliği sırasında gerek görülürse diş ipiyle diş araları temizlenir. Ayrıca bazı dişlerin kök yüzeylerinin de temizlenmesi gerekebilir. Bu durumda kontrollü olarak diş taşları bölgeden uzaklaştırır.

Diş Taşı Nasıl önlenir?

Diş taşı oluşumunu engellemek için dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçalamanız, florür içeren diş macunu kullanmanız, diş ipi kullanmanız gerekir. 

Diş Taşı Hangi hastalıklara yol açar?

Diş taşları temizlenmezse diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Diş eti çekilmesiyle kendini gösteren diş eti hastalıklarına daha sonra dişlerin aralarının açılması ve bu bölgelerde de diş taşı oluşumunun devam etmesi beklenir. Sonraki süreçte ise diş çürükleri oluşur ve kemik erimesiyle birlikte dişler kaybedilebilir.

Diş Taşı Temizliğinin Faydaları

Sağlıklı ağız ve dişler için diş taşlarının temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. 3 ya da 6 aylık periyotlarla yapılabilen diş taşı temizliği ile; diş çürüklerinin önüne geçebilir, diş hastalıklarını, diş eti çekilmelerini ve şişmesini, kemik iltihaplarını ve ağızda oluşabilecek yaraları engelleyebilir, diş kayıplarının önüne geçebilir, diş taşına bağlı oluşan ağız kokusunu giderebilir ve  dişlerinizin olması gereken sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Diş taşı temizliği için bilinçsiz ve geçerliliği olmayan uygulamalara başvurmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu tedavinin uzman hekim kontrolünde gerekli ekipmanlar kullanılarak yapılması önemlidir. Aksi takdirde dişlerinize daha büyük zarar vermeniz söz konusu olacaktır.