Meram Estetik Kompozit Dolgu Fiyat, Meram Estetik Kompozit Diş Dolgusu, Konya Estetik Kompozit Dolgu Fiyat, Konya Estetik Kompozit Diş Dolgusu, Konya Gc Kompozit Dolgu, Konya Gc Estetik Kompozit, Konya Geçici Kompozit Dolgu, Konya 3 Yüzlü Kompozit Dolgu, Konya Kompozit Diş Dolgusu Fiyatı, Konya 3m Kompozit Dolgu Fiyatları, Konya 3m Kompozit Dolgu, Konya 3m Estetik Kompozit, Konya Kompozit Estetik Dolgu

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Estetik Kompozit Dolgu işlemi yapılmaktadır. Estetik Kompozit Dolgu ve Estetik Kompozit Dolgu fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Kompozit dolgu dişlerde çürüme, çatlak, kırık ya da buna benzer durumlar nedeniyle bozulan diş yapısının onarımı için tercih edilen bir dolgu yöntemidir. İşlemler sırasında dişin çürümüş ya da zarar görmüş kısmı çıkarılır ve ardından temizlenir. Ayrıca dişlere özel adevizler uygulanır ve bunun ardından ise dişlere kompozit dolgu yerleştirilir. Bunun yanında dişlerde estetik açıdan etkili sonuçlar ortaya çıkardığı için estetik dolgu olarak da tanımlanır.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgular diğer adıyla reçine dolguları olarak da bilinir. Çeşitli kimyasal bileşenlerin yanı sıra seramik kullanılarak üretilir. Bu dolgular ile ağızda çiğneme ve ısırmanın daha güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca azı dişi olarak bilinen arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanında dişlerle aynı renkte üretilebildiği için ön dişlerin kullanımında da uygundur. Fiyat ve performans açısından bir değerlendirme yapılması halinde kompozit dolgular oldukça tatmin edici materyaller olarak karşımıza çıkar. Kompozit dolguların bir üst kalitedeki malzemesi ise full seramik dolgudur.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgu işlemleri öncesinde birtakım incelemeler yapılır. Bunların başında dolgu yapılacak dişteki çürükler gelir. Eğer dolgu yapılacak olan dişte çürük varsa, ilk olarak bu çürükler temizlenir. Genelde lokal anestezi ile yapılan işlemler, yüzeysel uygulamalarda anesteziye gerek duyulmadan da yapılabilir. Dişin dolgu için tam olarak hazır hale getirilmesi adına birtakım temizlik ve rötuş işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bu işlemlerin tamamlanması ardından ise dolgu yerleştirilir.

Kompozit dolgu uygulaması sırasında mevcut dişlerin orijinal yapısına uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bunun yanında dolgunun dişin işlevini tam olarak yerine getirecek şekilde yerleştirilmesi ya da düzeltilmesi önemli bir konumda yer alır. Dolguda düzeltme işlemi ısırma provası ve dille yüzey kontrolü esnasında en uygun şekli dişe aldırmak adına yapılır. Ayrıca uygulama sırasında diş hekimi de hastadan bu tür provaları yapmasını talep eder. Diş üzerinde dolgunun en uygun ve sorunsuz bir şekilde kullanılmaya başlaması ile düzletme işlemi sona erer.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Düşünülebilir?

Kompozit dolgu çeşitli durumlarda düşünülmesi gereken bir dolgu yöntemidir. Bu nedenle dişlerinde sorun yaşayan kişilerin hangi durumlarda kompozit dolgu yaptırabileceğini öğrenmesi dişlerde oluşan sorunların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasında önemli bir yere sahiptir. Şimdi, kompozit dolu hangi durumlarda uygulanabilir?  daha yakından bakalım.

+ Dişlerde oluşan çürükleri onarmak için kompozit dolgu düşünülebilir. Ayrıca kompozit dolgu ile dişler arasında boşluklar(diastemalar)ı doldurmak da mümkün olur.

+ Kırık ya da çatlak dişler de yine bu dolgu yöntemi ile onarılabilir.

+ Ayrıca dişlere renk görünümünü daha iyi bir hale getirmek için tercih edilebilir.

+ Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması adına kompozit dolgu önemli bir konumda yer alır.

+ Bunların yanı sıra dişlerin daha uzun bir görüntüye kavuşturulması için de tercih edilebilir.

+ Dişlerdeki şekilleri değiştirmek ve amalgam dolgulara estetik bir alternatif sunmak adına bu dolgu yöntemi uygulanabilir.

+ Diğer yandan diş etlerinin çekilmesi halinde diş kökünün belirli bir kısmını korumak için de yine kompozit dolgu yöntemi tercih edilebilir.

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir? 

Dişlerde kırık, çatlak, çürük ya da bunlara benzer pek çok farklı sorunun giderilmesinde etkili sonuçlar ortaya koyan kompozit dolgu, aynı zamanda çeşitli avantajları da beraberinde getirir. Pek çok farklı özelliği ile uygulama yapılan dişin ağız içerisinde daha iyi bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Genel olarak baktığımızda ise kompozit dolgular ile gelen avantajlar aşağıdaki gibidir;

+ Kompozit dolgunun en önemli avantajı estetik kaygının giderilmesi sağlamasıdır.

+ Ayrıca işlem süresi oldukça kısadır ve sadece bir gün içerisinde dahi birden fazla dişe kolayca uygulanabilir.

+ Amalgam dolguların tam aksine hem arka hem de ön dişlere rahatlıkla uygulanabilir.

+ Bunun yanında uygulama sırasında kişinin diş rengine uygun olan dolgu malzemeleri ile çalışmalar yapılır. Bu şekilde dişlerde daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir.

+ Kimyasal yapısı nedeniyle uygulama yapılan diş ile sorunsuz bir şekilde birleşir. Ayrıca amalgam dolguların birleştiği bölgeler çürükler gelişebilirken, kompozit dolgu yönteminde bu çürükler ortaya çıkmaz.

+ Kompozit dolgular uygulanan dişe oldukça iyi bir şekilde bağlanır ve aynı zamanda diş dokularını destekler. Başta diş kırılmaları olmak üzere sıcaklık hassasiyetlerinin de iletiminin önüne geçer.

+ Bir başka avantajı da ağrısız bir işlem olmasıdır. Pek çok uygulama sırasında dişin uyuşturulmasına dahi gerek duyulmaz.

Bunların dışında kompozit dolguların dezavantajlarına baktığımızda ise ciddi bir dezavantaja sahip olmadığını söylemek doğru olur. İşlem sonrasında  dişlerde hassasiyet meydana gelebilir ve bunun yanında çay, sigara ve alkol kullanımında dişlerde renk değişimi oluşabilir.

Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Diğer diş uygulamalarında olduğu gibi kompozit dolgu yönteminde de yapılan dolgunun ömrü çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle dolgu malzemesine etki eden etmenlerin başında ne kadar dolgu yapıldığı ve ağız sağlığı alışkanlıkları gelir. Genel olarak bakıldığında herhangi bir dolgu malzemesi değiştirilmeden ya da dokunulmadan en az 3 yıl en fazla ise 10 yıl kullanılabilmektedir. Kompozit dolgularda kullanım ömrüne etki eden en büyük etken ise ağız ve diş bakımı olarak karşımıza çıkar. Yani dolgu malzemesinin gereken şekilde korunması ve ağız hijyenine dikkat edilmesi dolgu ömrünü uzatma konusunda önemli bir yere sahiptir.

Kompozit Dolgu Sonrası Neler Yaşanır?

Kompozit dolgu işlemi sonrasında dişlerde sıcak ya da soğuğa karşı hassasiyet durumları meydana gelebilir. Bunun olması tamamen normaldir. Dişin dolguya alışmasının ardından bu hassasiyetler kısa süre içerisinde kendiliğinden yok olur. Bunun dışında tedavi sonrasında diş hekimi tarafından verilen tavsiyelere uymak ve gerekli bakım talimatlarını yerine getirmek yeterlidir. Dolgu işlemi sonrasında ağız ve diş bakımı, aynı zamanda dolgu ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Bu nedenle düzenli olarak dişlerin fırçalanması, fırçalama sırasında dil temizliği ve diş ipi kullanımı göz ardı edilmemesi gereken ağız sağlığı alışkanlıkları olarak edinilmelidir.

Kompozit Dolgu Sonrasında Ağrı Oluşur Mu? 

Kompozit dolgu uygulaması sonrasında dişler sıcak ya da soğuğa karşı hassasiyet gösterir. Ayrıca çiğneme sırasında çeşitli ağrılar meydana gelebilir. Bu süreç belirli bir süre sonra tamamen ortadan kalkar ve dişlerin iyileşmesi ile ağrılar da azalır. Genel olarak bakıldığında tüm rahatsızlıklar ortalama 1 ya da 2 ay içerisinde kaybolur.

Kompozit Dolgu Ne Kadar Dayanıklıdır ve Her Dişe Kompozit Dolgu Yapılır Mı? 

Kompozit dolgular, ilk zamanlarda sadece ön dişlerde kullanılabilirken gelişen teknoloji ile daha sağlam ve dayanıklı bir hale getirildikleri için arka dişlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu dolgu yönteminde çürüklerin gereken şekilde temizlenmesinin ardından dolgu malzemesi kimyasal olarak dişlere oldukça etkili bir şekilde bağlanır. Böylece dolguların diş kırılmalarına karşı daha dayanıklı olması sağlanır. Elde edilen bu dayanıklılık sayesinde kompozit dolgular çiğneme basıncına karşı dayanıklı hale gelmesi ve çok az aşınması nedeniyle arka dişlerde dahi rahatlıkla kullanılır.