Meram Florür Uygulaması, Florür Uygulaması Fiyatları, Konya Florür Uygulaması, Florür Uygulaması Fiyatları, Konya Meram Çocuk Diş Hekimi

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Florür Uygulaması işlemi yapılmaktadır. Florür Uygulaması ve Florür Uygulaması fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Florür Uygulaması

Flor maddesi, diş çürümelerine karşı etkilidir. Evimizde kullandığımız suların içerisinde de bulunmaktadır. Daha önce dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak şebeke sularına katılan flor, bazı ülkelerde zararları faydasından çok olduğu gerekçesi ile kaldırıldı. Ancak kesin olan durum, florürün diş çürümelerine karşı etkili bir madde olduğu gerçeğidir.

Florür Vernik Uygulaması Nedir?

Diş mine yapısının güçlenmesinde etkili olan florür, özellikle çürüme riski daha yüksek olan çocuklarda uygulanmaktadır. Koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavisinde kullanılan bu yöntem, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanmaktadır. Her yaştan kişiye uygulanabilen florür vernik uygulaması, bebeklik döneminden itibaren çürük belirtileri, fissür çürükleri olan, ortodonti tedavisi gören, kole açıklıkları ve dişlerinde hassasiyetleri olan herkese uygulanabilmektedir. Fakat alerjik reaksiyon nedeni ile hastanede yatmış kişilere, astım rahatsızlığı bulunanlara, reçine ve çam fıstığına karşı alerjisi olan kişilere uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Florür Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş çürümelerine karşı önlem almak amacıyla uygulanan florür, uygulamasına başlamadan önce dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Temiz dişler üzerine uygulanırken dişlerin hafif nemli olmasına dikkat edilmelidir. Uzman hekimler tarafından 2-3 dakika gibi kısa bir sürede uygulama tamamlanmaktadır. Uygulama aslında genel olarak bireysel olarak da yapılmaktadır. Birçok diş macunu içerisinde, diş çürümelerine karşı sodyum flüorür, sodyum monoflorofosfat, amin florür bulunmaktadır bu da bir tür florür vernik uygulamasının benzeridir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken yaş, 3 yaş üstüdür çünkü bu yaştan küçük olan çocuklarda yutma eylemi fazla olduğu için mideye zarar verebilmektedir.  Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Polikliniği olarak bu yaştan küçük çocuklara uygulamayı tavsiye etmemekteyiz.

Florür uygulamasından sonra yapılması gerekenler nelerdir?

  • 2-3 dakika kadar süren uygulama sonrasında hasta 30 dakika boyunca herhangi bir şey yiyip içmemelidir.
  • Bu süreyi takip eden ilk 4 saat içerisinde ise sert yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir.
  • İlk 24 saat içerisinde dişler fırçalanmamalı, sonraki gün ise rutin olarak ağız ve diş temizliği yapılmalıdır.
  • Florür uygulaması yapıldıktan sonra 6 ayda bir kontrole gidilmesi önerilmektedir.

Florür Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

1. Nadiren de görülse uygulama esnasında öğürme refleksine bağlı mide bulantısı,

2. Reçine ve çam fıstığına karşı alerjisi olan çocuklarda reaksiyon,

Florür uygulaması yapıldıktan sonra beklenmedik bir durum ile karşılaşılması durumunda diş fırçası ve diş ipi yardımı ile florürün temizlenmesi ve akabinde ılık su ile ağzın bol çalkalanması gerekmektedir.