Meram Gece Plağı Tedavisi, Meram Gece Plağı Fiyatları, Konya Gece Plağı Tedavisi, Konya Gece Plağı Fiyatları

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Gece Plağı Tedavisi işlemi yapılmaktadır. Gece Plağı Tedavisi ve Gece Plağı Tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Gece Plağı Tedavisi

Uyku sırasında çene sıkma, diş gıcırdatma gibi sonuçların sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunlar sonucunda dişlerde oluşabilecek aşınmalar ve çenede kayma gibi sorunlarının engellenmesi için tasarlanmış bir ağız plak desteğidir.

Kullanımı gece gerçekleştirilen bu plaklar her bireye özel olarak tasarlanmaktadır. Diş hekimleri tarafından geliştirilen bir ağız koruyucusu olarak bilinmektedir.  Gece plağı sayesinde dişlerinizin aşınmasını ve çene kayması gibi sorunların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Gece Plağı Nedir? 

Birçok insan günlük yaşamda yaşadığı stres sonucu geceleri diş gıcırdatma sorunu yaşarlar. Diş gıcırdatma sorunu dişlerin aşınmasına neden olurken aynı zamanda da çenede eklemlerde kayma oluşmasına sebep olabilirler. Gece plağını kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir diş hekimine başvurmanız gerekir.

Gece plağı için diş hekiminize başvuru yaptıktan sonra çene ve diş yapınız incelenir. Daha sonrasında ise yapınıza göre ve size özel olarak bir ağız koruyucusu yapılır. Gece kullanımı için yapılan bu koruyucular dişlerinizi birbirine sürtmenizi engeller. Bu sayede dişinizin yapısını ve çene yapınızı bozmamış olursunuz. Gece plağını kullanacak kişiler şu şekilde sıralanabilir;

+ Gıcırdatma nedeni ile dişlerinde aşınma olan kişiler

+ Dişleri sıcaklık değişimlerine karşı hassas olan kişiler

+ Stresli zamanlarda diş gıcırdatma problemi yaşayan kişiler

+ Uyandıklarında çene ve baş ağrısından şikâyetçi olan kişiler

Yukarıda yer almakta olan şikayetlere sahip olan kişiler gece plağı kullanımı gerçekleştirmek mecburiyetinde olan kişilerin en başında gelmektedirler. Gece plağını kullanabilmeniz için öncelikle diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Diş hekiminiz sizin diş ve çene kalıplarınızı çıkartıp ve bu kalıplara en uygun olan bir gece plağı oluştururlar. Gece plağını günlük yaşamda da kullanmanız mümkün olmaktadır. Eğer gün içerisinde strese maruz kaldıkça dişlerinizi gıcırdatıyorsanız bu plakları siz de kullanabilirsiniz. 

Diş sağlığı sadece güzel bir gülümseme için değil insan sağlığı açısından da oldukça önem arz etmektedir. Yaşam kalitesini arttırmak için ağız ve diş sağlığına oldukça önem vermeniz gerekmektedir.

Özellikle stresten kaynaklanan sorunların başında diş gıcırdatma sorunu gelmektedir. Bu gıcırdatma kısa sürede etkisini göstermese de uzun süre devam ettiğinde dişlerinizin yapısının bozulup ve aşınmasına sebep olur.

Bunun dışında çene yapınızda da önemli sorunların oluşmasına sebep olan diş gıcırdatma probleminden kurtulmak için öncelikle bir diş hekimine başvurmanız ve gece plağı yaptırmanız önemlidir. 

Diş Gece Plağı Fiyatları 

Diş için yapılan gece plakları dişlerinizin gıcırdamasını ve çenenizde yaşanan kayma problemleri önlemek için oluşturulmaktadır. Gece plakları aynı boyutta olmaz. Herkes için ayrı boyutta ve özel diş gece plağı yapılır. Bu nedenle gece plağı alabilmeniz için bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Diş hekimi sizin çene ve dişlerinizin ölçüsünü almaktadır.

Daha sonrasında ise bu ölçüleri kullanarak bir kalıp oluştururlar. Diş gece plağı bu ölçüler alındıktan ve kalıp çıkartıldıktan sonra yapılır. Size verilen diş plağını diş hekiminizin talimatlarına uygun kullanmanız gerekir. 

Diş gece plağı fiyatları plakta kullanılan malzemelere göre değişirler. Gece plağı fiyatının değişim göstermesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

+ Diş ve çene yapınızın ölçüleri

+ Plak yapımında kullanılan malzemeler

Yukarıda bulunan nedenlere bağlı olarak gece plağı ücretleri değişkendirler. 

Gece plağı kullanımı esnasında süre oldukça önemlidir. Hekiminizin kullanım için öngördüğü sürenin kesinlikle dışarısına çıkmadan bu plağın kullanımını gerçekleştirmeniz önem teşkil etmektedir. Gece plağını kullanmaya başladıktan sonra yaşamış olduğunuz sorunların birkaç gün gibi kısa sürede içerisinde yok oluğunu göreceksiniz. Sağlıklı yaşam için gece diş plağı kullanımı son derece önemlidir.

Bu gece plağını günlük yaşamda stresten dişlerinizi gıcırdattığınız zamanlarda da kullanmanız mümkün olabilir. Bu şekilde dişlerinizin ve çenenizin yapısının bozulmasını önlemekle beraber yaşam kalitenizi  de yükseltirsiniz. Diş gıcırdatması yüzünden oluşabilecek ağrı ve diğer problemleri gece plağı kullanarak yok etmeniz mümkün olmaktadır. Bu yüzden gece plağı tedavisi oldukça önemlidir.

Diş Gece Plağı Kullanımı 

Gece plağını kullanabilmek için mutlaka bir diş hekimine gitmeniz gerekir. Diş hekimine başvurduktan sonra yaşadığınız sorunları doğru bir şekilde anlatmanız ve hekiminizin vereceği karara göre diş gece plağı kullanımına başlarsınız.

Diş hekiminizin gece plağı kullanımına onay verdikten sonra uygulanacak olan işlemler sırasıyla şu şekildedir;

+ Diş ölçüleriniz alınır

+ Çene ölçüleriniz alınır

+ Diş ve çene ölçülerinizden kalıp çıkartılır

+ Bu kalıba uygun bir şekilde gece plağı yapılır

Bu işlemler yapıldıktan sonra gece plağı kullanımına artık başlayabilirsiniz. Gece plağı kullanımında en önemli faktörlerden biri de süredir. Gece plağını uzun süreli ağzınızda tutmak da dişlerinizde ve ağzınızda sorun yaşamanıza sebep olur.

Bu nedenle gece plağı kullanımını 24 saat içerisinde 12 saati aşmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Gece plağı kullanım süresini diş hekiminiz ile konuşmanız sizin için oldukça faydalı olmaktadır. Plaktan daha fazla fayda görebilmek için belirlenen zaman içerisinde kullanmanız önemlidir. Plak ağzınızda sorun veya sorunlar yaratıyorsa şikayetlerinizi diş hekiminizle mutlaka konuşmanız gerekir.