Meram Kanal Tedavisi Fiyatları, Meram Özel Diş Kanal Tedavisi Fiyatları, Kanal Tedavisi Fiyat Meram, Konya Kanal Tedavisi Fiyatları, Konya Özel Diş Kanal Tedavisi Fiyatları, Kanal Tedavisi Fiyat Konya, Konya Diş Kanal Tedavisi Fiyatları, Konya Diş Kanal Tedavisi, Konya Endodonti Uzmanı, Kanal Tedavisi Konya, Kanal Tedavisi Fiyatları Konya, Konya Kanal Tedavisi Uzmanı, Kanal Tedavisi Ücreti Konya

Kök Kanal Tedavisi Nedir?

Çürük,travma ve protetik diş preparasyonu gibi pulpa dokusunun ağız ortamına açıldığı durumlarda problem görülen dişin sinir dokusunun çıkarılması, boşluğun temizlenerek şekillendirilmesi ve özel kanal dolgu malzemeleri ile doldurulması işlemi kanal tedavisi olarak ifade edilir. Hastanın durumu, sürecin aşamalandırılması açısından önemlidir. Tek seansta sonuç alınabileceği gibi iki seans ta uygulanabilir. 

Kanal tedavisi gerektiren durumlar, şöyle sıralanabilir:

  • Sıcak ya da soğuk gıdalar ile temasta oluşan ve kısa süre içerisinde geçmeyen, şiddetli ağrı durumları
  • Nedeni belirlenemeyen, hayat kalitesini düşüren, nabız atımı tarzında zonklayan ağrı durumları
  • Gece uykusu sırasında şiddetlenen ve uyumayı engelleyen ağrı durumları

Yukarıdaki durumlar diş sorunlarının önemli boyutlara ulaştığının göstergesi olmakla birlikte kanal tedavisi ile sonuçlanan süreç, genellikle bu durumlar ile başlar.

Kök Kanal Tedavisi

Doğal dişlerde görülen problemler, birtakım müdahaleleri zorunlu kılar. Gelişen teknolojiler ile doğal dişe yakın bir yapı elde edilebilse dahi doğallık, geri getirilemez. Bu nedenle diş tedavilerinin tamamındaki ilk amaç, dişin canlılığı ve doğallığını koruyabilmektir. Diş pulpasının canlılığını korumak ve bu şekilde tedavi yapmak mümkün olmayabilir. Burada yapılması gereken, şartlar uygunsa, kanal tedavisidir.

Toplum arasında diş kanal tedavisi hakkında birçok efsane dolaşır. Kanal tedavisinin ağrılı bir tedavi türü olduğu iddia edilir. Bu nedenledir ki birçok birey, diş hekimlerine başvurmaktan çekinir. Ancak çekincelere gerek yoktur. Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş   Sağlığı Polikliniği bünyesindeki uzman diş hekimleri, süreç sonunda tüm hastaları memnuniyet ile uğurlar.

Kök Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi, tedavi esnasında herhangi bir ağrı ya da acıya sebep vermez. Lokal anestezi uygulandığı için hasta, süreci rahat bir şekilde atlatır. Ancak kanal tedavisinin sonlanmasının ve lokal anestezinin etkisini kaybetmesinin ardından bir miktar ağrı yaşanması da olasıdır. Kanal tedavisi uygulanan diş, tedavi sonrasındaki gün bir miktar ağrı hissettirebilir. Hastanın bu süre zarfında o dişi yormaması, kullanmaması tavsiye edilir. Sonrasında dişteki ağrı yavaş yavaş sonlanacaktır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılacak ilk muayenenin ardından kanal tedavisi üzerinde karar kılındıysa genel itibarıyla aşağıdaki gibi bir süreç izlenecektir:

Öncelikle lokal anestezi uygulaması ile hastanın işlem öncesinde hissettiği ve işlemler sırasında olması muhtemel tüm ağrı elimine edilir. Diş yüzeyindeki çürük doku temizlenir. Pulpa/ Sinir dokusuna ulaşıldığında, çeşitli el aletleri ve döner aletler kullanılarak sinir dokusu kök içerisinden uzaklaştırılır. Bu esnada kök kanalı içerisinde dezenfeksiyonun sağlanması amacıyla çeşitli solüsyonlarla kök kanalı irrige edilir. İşlem tek seansta tamamlanacak ise, kök kanallarının içerisi guta-perka adı verilen materyal ile doldurulur. Son olarak üst dolgu işlemi tamamlanır. İşlem tek seansta bitmeyecek ise, kök kanallarının içerisine ilaç yerleştirilir ve diş yüzeyi geçici dolgu yapılır. Hasta ikinci seansa geldiğinde, kök kanalları doldurulur ve üst dolgusu tamamlanır. 

Kanal Tedavisi Fiyatları

Dişe uygulanacak tüm tedavi türlerinde olduğu gibi kanal tedavisinde de muayene öncesi net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Kanal tedavisi fiyatı, birçok değişkenin belirleyiciliği altındadır. Ayrıca tedavi esnasında kullanılan teknoloji de fiyat üzerindeki etkenler arasında gösterilebilir. Diş hekimliğinde tercih edilen teknolojik kıstaslar her geçen yıl sürekli olarak gelişmektedir. Diş ağrısı şikâyeti ile kliniğimize başvuran hastalar, uzman hekimler tarafından yapılacak ilk muayenenin ardından fiyat konusunda da bilgilendirilir. Süreç hakkındaki ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Kök Kanal Tedavisi Kimlere Yaptırılabilir?

Kanal tedavisini gerektiren durumlar, yukarıdaki başlıklar altında da özetlenmiştir. Diş yüzeylerinizde derinleşmiş çürükler bulunuyorsa, önceden yaptırdığınız dolgu ya da zirkonyum gibi kaplamaların altında çürükler oluşmuşsa, pulpa dokusu canlılığını yitirdiyse, bazı restorasyon çalışmaları gerekli görülmüşse ve kaza ya da darbe sonucu kırılmalar görüldüyse kanal tedavisi yaptırmanız gerekebilir. Sıralanan problemleri yaşayan çocuk ya da yetişkinler için kanal tedavisi kararı verilebilir.

Kök Kanal Tedavisi Diş Rengini Koyulaştırır Mı?

Öncelikle şunu açığa çıkarmak gerekebilir: Kanal tedavisi ile dişlerin sinirleri alınır, yani diş adeta ölü hale gelir. Pulpa dokusunun tamamının kanaldan uzaklaştırılamaması ya da kullanılan kök dolum malzemelerinin üzerinin üst dolgu ile tam izolasyonunun sağlanamadığı durumlarda diş renginde bir koyulaşma meydana gelebilir.  Bu durum özellikle estetiğin önem teşkil ettiği ön dişlerde ciddi bir problem oluşturur. Diş hekimlerinin kullandığı teknolojiler ve işlem basamakları yenilikçi bir anlayışa sahipse bu durumdan korunmak mümkündür. Şayet bu durum meydana gelmişse ve hastalar diş renginin tekrar diğer dişlerinin rengine dönüşmesini istiyorlarsa devital bleaching (beyazlatma) işlemi uygulanabilir. Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı  Polikliniğin’ de kullanılan tüm alet ve teknikler, yapılacak tedaviden maksimum başarı elde etmek için özel olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile her tedavi, başarı ile son bulacaktır.

Dişlere Hangi Durumda Kök Kanal Tedavisi Uygulanır?

Diş ve ağız bakımının ihmal edilmesi sonucunda dişlerde çürüklere sıkça rastlanabilir. Dişlerde oluşan çürükler, çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. Ancak çürük ileri bir boyuttaysa, bir hayli genişlediyse ve sinir uçlarına kadar uzandıysa kanal tedavisi kaçınılmaz olur. Bunun dışında dişlerdeki kırıkların parçalanmaya yol açtığı vakalarda da kanal tedavisi, etkili bir çözüm olarak düşünülebilir. Ayrıca dişlerdeki canlılığın kaybedilmesi de kanal tedavisi içeren kapsamlı bir tedavi ile sonuçlanır. Yalnızca dişlerdeki problemler değil, diş etlerindeki problemler de kanal tedavisi gerektirebilir.

Kök Kanal tedavisi Yapılan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Kanal tedavisi ile son bulan bir diş problemine sahip olan hastalar, tedavi sonrasında da birtakım sorumluluklar almalıdır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması çoğu zaman yeterli olmaz. Özel diş fırçası ve diş macunu ile yapılacak temizlikler, farklı yöntemler ile desteklenmelidir. Örneğin, diş ipi ya da arayüz fırçaları da ağız sağlığı için önem teşkil eder.

Bunlar ev içerisinde, gündelik yaşam sırasında yapılması gereken işlemlerdir. Sözü edilen bakımların dışında düzenli olarak kontroller de yapılmalıdır. Tavsiye edilen kontrol aralığı, spesifik durumlar dışında yılda iki kez olarak ifade edilir. Dişleri korumak, hastanın elindedir. Tedavi yöntemleri gelişse de hiçbir müdahale doğal dişin yerini tutamaz. Bu sebeple diş sağlığı, bebeklikten itibaren alışkanlık haline getirilmelidir. Oluşabilecek herhangi bir diş sorununda ise Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, her zaman yanınızdadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi yapılmasına neden olan durumlar nelerdir?

Derin çürükler, dişin beslenmesini engeller ve dişin canlılığını sağlayan dişin damar ve sinir sistemi olan pulpa adı verilen yapıya zarar verir. Bu durumda kanal tedavisi yapılarak, pulpa uzaklaştırılır ve boş kalan kısıma kök kanal dolgusu yapılır.

Kanal tedavisi işlemi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi işlemi, uygulanacak dişin durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama olarak 1-1.5 saat sürmektedir.

Kanal tedavisinden sonra dişler ne kadar kullanılabilir?

Kanal Tedavisi, düzenli ve iyi bakılırsa ömür boyu kullanılabilir. Ancak iyi bakılmadığı durumlarda dolgu düşerse tekrardan kanal tedavisi gerekmektedir. Aksi takdirde diş kaybı yaşanabilir.

Kanal tedavisi sonrasında ağrı olur mu?

Kanal tedavisi, yapılan hastalarda ilk 2-3 gün ağrı gözlemlenebilir. Bu ağrı çok şiddetlendiği durumlarda ağrı kesiciyle geçirilebilir. Nadiren de olsa bu ağrıların şiddetli hale geldiği ya da şişlik yarattığı görülebilir. Böyle durumlarda diş hekiminize tekrar görünmenizde fayda var.

Kanal tedavisi tek seansta yapılabilir mi?

Kanal tedavisi, uygulanacak dişin durumuna göre seanslar değişiklik gösterebilir. Normal şartlar altında tek seans yeterli olabilirken, iltihaplı dişler için fazladan birkaç seans gerekebilir.

Pulpa nedir ve ne işe yarar?

Pulpa, dişin canlı dokusudur, kan damarları ve sinirden oluşan bir doku paketidir, dişin gelişimini tamamlamasını sağlar aynı zamanda ısı değişikliği, travma ve basınç değişikliği gibi durumlarda ağrı oluşturarak ve uyarılarda bulunarak dişi korur.