Meram Süt Dişi Kronları, Konya Süt Dişi Kronları, Süt Dişi Kronları Fiyatları, Konya Süt Dişi Kronları, Meram Çocuk Diş Hekimi, Konya Çocuk Diş Hekimi

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Süt Dişi Kronları (Kaplamaları) işlemi yapılmaktadır. Süt Dişi Kronları (Kaplamaları) ve Süt Dişi Kronları (Kaplamaları) fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Paslanmaz Çelik Kronlar

Madde kaybı çok fazla olan dişlerde sadece dolgu yapmak dişe yeterli desteği sağlamamakta ve dişte veya dolguda kırılmalar olabilmektedir. Kuron (kaplama) uygulaması, madde kaybı çok fazla olan dişlerde uygulanan, dişin üzerine şapka gibi oturan ve tedavinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Dolguya göre daha dayanıklıdır. Ayrıca uygulandığında dişi çürükten de koruduğu için erken çocukluk çağı çürüklerinde, çürük riski yüksek çocuklarda, ağız temizliğinin tam yapılamadığı özel gereksinimli çocuklarda, kırık riski taşıyan dişlerde, fazla madde kaybı olan dişlerde, dişsel gelişimsel anomalilerde uygulanmaktadır.

Süt dişlerinde kuron (kaplama) uygulaması süt dişleri için özel olarak üretilmiş hazır kuronlar ile yapılmaktadır. Süt dişlerinde gri renkli paslanmaz çelik kuronlar veya diş renginde zirkonyum kuronlar kullanılmaktadır. Süt dişlerinin düşme zamanı geldiğinde kuron da dişle birlikte düşer.

Hangi Süt Dişlerine Kuron (Kaplama) Uygulanır?

+ Azı ve kesici dişlere,

+ İki ya da daha fazla yüzeyinde çürük olan, amputasyon ya da kanal tedavisi yapıldıktan sonra restorasyon yapılacak dişlerde,

+ Mine hipoplazisi ya da Dentinogenezis imperfekta gibi mine ve dentini etkileyen gelişimsel anomaliler ve malforme dişlerde,

+ Çok yüzlü kırığı olan süt dişlerinde ve sürekli dişlerde,

+ Restorasyonu yapılacak yer tutucularda ayak olarak kullanılan dişlerde,

+ Korumak ve restore etmek amacıyla atrizyon, abrazyon ya da erozyon nedeni ile aşırı madde kaybına uğramış dişlerde kuron uygulanmaktadır.

Süt Dişleri İçin Çeşitli Kuronlar:

Hem materyal hem marka hem görünüm olarak çeşitli kuronlar vardır. Çocuk diş hekimliğinde en sıklıkla kullanılan kuronlar:

Paslanmaz çelik kuron (kaplama)

50 yıldan uzun süredir çocuk diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Çok dayanıklı ve uygulaması kolaydır. Metal olduğu için gri renklidir. Bu nedenle arka dişlerde sıklıkla kullanılır.

Zirkonyum kuronlar (kaplamalar)

Son yıllarda, diş tedavilerinde estetik beklentinin artması ile doğal diş renkli zirkonya kuronlar kullanılmaya başlanmıştır. Hem ön hem arka grup dişlerde tercih edilmektedir.

Dolguya Göre Ne Gibi Avantajları Vardır?

Madde kaybı çok olan dişlerde uygulandığında dolguya göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal dişi taklit ettiği için diğer dişlerin kontakt noktaları ile daha uyumludur. Çiğneme sırasında fonksiyon görür. Daha sağlamdır. Doku dostu metallerden üretilmişlerdir. Dişi tümü ile sardıklarından dişin tekrar çürümesi gibi bir sorunla karşılaşılmaz.

Süt Dişi Sallanıp Düşerse, Bu Durumda Kurona Ne Olur?

Kuronlar dişlerin üstüne yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.