Meram Zirkonyum Kaplama Fiyatları, Meram Zirkonyum Diş Kaplama, Konya Zirkonyum Kaplama Fiyatları, Konya Zirkonyum Diş Kaplama, Konya Zirkonyum Diş Fiyatları, Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Konya, Zirkonyum Kaplama Konya

Konya Meram Özel Diş Polikliniğinde Zirkonyum Kaplamalar işlemi yapılmaktadır. Zirkonyum Kaplamalar ve Zirkonyum Kaplamalar fiyatları hakkında bilgi almak için Meram Özel Diş Kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Kaplama türleri arasında, son yıllarda belki de en popüler uygulamalardan biri haline gelen zirkonyum diş kaplama tedavileri, estetik açıdan da en başarılı sonuçları verir. Rengi ve dokusu itibarıyla doğal dişe yakın bir görünüm sergileyen zirkonyum kaplamalar, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığıyla da ön plana çıkar

Klasik diş restorasyonları için geçmiş yıllarda kullanılan porselenler, dayanıklık konusunda birtakım dezavantajlar sunabilir. Bu dezavantajların önüne geçebilmek için tasarlanan zirkonyum kaplamalar ise istenilen direnç seviyesine ulaşmıştır. Kaplamalar dayanıklı olmakla kalmayıp aynı zamanda ideal bir ışık geçirgenliği de sağlarlar. Bu sebeple günümüzde, diş kaplamalarında büyük ölçüde zirkonyum materyali tercih edilmektedir. Kaplama tedavisinde kullanılması planlanan materyal ve tedavi sürecinde nihai karar, uzman hekimlere bırakılmalıdır.

Zirkonyum Kaplama

Diş yapılarındaki dayanıklılık, renklerdeki beyazlık ve hassasiyet gibi faktörler, zaman içerisinde değişebilmektedir. Bu değişim yaşa bağlı olacağı gibi beslenmedeki düzensizliklerden ya da bakımdaki eksikliklerden kaynaklanabilir. Alkol ve sigara tüketimi, fırçalamanın göz ardı edilmesi, kontrollere gidilmemesi gibi faktörler, dişler üzerinde negatif etki yaratır. Bunların sonucunda dişler, estetik bir müdahale gerektirir.

Estetik müdahaleler ile dişler eski sağlığına kavuşmakla kalmaz, görünüm itibarıyla da hastayı tatmin eder. Estetik bir görünüm hayat standartlarını da bir hayli etkiler. Zirkonyum kaplama da bu sebeplerden ötürü sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Zirkonyum materyali ile kaplanan diş hem sağlığına kavuşacak hem de görünümü ile doğal dişi aratmayacaktır. Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, zirkonyum kaplama tedavisi gerektiren durumlarda da sürecin tamamında, hastanın sağlığı için profesyonel bir süreç yürütür.

Zirkonyum Kaplama Kimlere Yapılır?

Zirkonyum kaplamalar teoride her yaş grubundan insana yapılabilir. Ancak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde diş ve diş etleri, gelişimlerini henüz tamamlamaz. Bu nedenle zirkonyum kaplama yapmak için de gelişimin tamamlanması beklenmelidir. Bu da takriben 18 ya da 20 yaşa tekabül eder. Ergenlik dönemini atlatan her birey, dişlerindeki yapısal problemlerden ötürü zirkonyum kaplama için kliniğimize başvurabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte temel bir standarda oturtulmuştur. Diş tedavilerine ilişkin kullanılan teknolojinin yıldan yıla gelişmesi, fiyatların da her yıl güncellenmesine neden olmaktadır. 

Bu yüzden zirkonyum diş kaplama fiyatları 2022 yılında da geçen yıllara nazaran farklı bir politikaya tabi tutulmuştur. Fiyatlar vakadan vakaya değişiklik göstermekle birlikte en net rakamlar, ilk muayene sonrası belirtilebilir. Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ın uzman hekimleri, fiyatlandırma konusunda da sizi bilgilendirebilir.

Zirkonyum kaplamanın diğer kaplamalara göre avantajları nelerdir?

Diş kaplama teknolojileri arasında estetik çerçevede de en yeni ve en kesin çözümleri üreten zirkonyum diş kaplamanın birçok avantajından söz edilebilir. Zirkonyum kaplamaların diğer kaplama tedavilerine göre avantajlı kabul edildiği durumlar, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Doğal dişlerin ışık geçirgenliklerine en yakın sonuçlar, zirkonyum kaplama ile alınır.

Özellikle tek bir dişe yapılan kaplamalar, dışarıdan bakıldığında dahi anlaşılamaz.

İşlem öncesi diğer kaplamalara göre daha az bir kesim işlemi gerektiren zirkonyum, rahat bir tedavi süreci sağlar.

Hastaların pek çoğu, metale karşı hassasiyet ya da alerji hissedebilir. Zirkonyum bir yarı metal olmasına karşın alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemektedir.

Kırılganlığı az olan zirkonyum, uzun süre kullanıma uygundur. Zirkonyum kaplama ile dişleriniz, uzun yıllar boyunca sağlıklı yapısını koruyacaktır.

Sıcak ya da soğuk gıdalara yönelik bir hassasiyet oluşturmayan zirkonyum, günlük yaşantıda da doğal diş kadar uyumlu bir görünüm sergiler.

Zirkonyum Kaplama Ne kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama sürecinin oldukça kısa süreceği ifade edilebilir. Modelleme ve tarama işlemlerinin ardından uygun bir zirkonyum diş yapımı, birkaç günü bulacaktır. Ancak provaların planlanması, ölçülerin alınması, dişin takılması ve sonrasındaki işlemler, bir iki hafta gibi bir süre gerektirebilir. Yapılacak ilk muayenenin ardından tedavi süreci hakkında tahminlerde bulunulabilir. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak ilk muayenede tedavinin her aşaması incelikle belirlenecektir.

Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum diş tedavisine karar verildikten sonraki süreç, modelleme ve tarama işlemleri ile başlar. Önce zirkonyum uygulanacak bölgenin ölçüleri alınır. Bu ölçümler dijital yöntemler kullanılarak oluşturulur. 3D dijital taramalar, uygun ölçümleri minimum süre içerisinde meydana getirir. Ölçümün ardından tasarım ve model oluşumu yapılır. CAD CAM adı verilen bir sistemin kullanıldığı bu aşama, zirkon blok yapımını kapsar. Ortaya çıkan bloklar, son halini alması için çeşitli işlemlere maruz bırakılır. Ardından sıra, fırınlama işlemine geçer. Fırınlanmadan sonraki süreç, renk seçiminin yapıldığı aşamalardan oluşur. Uygun renk ve ton seçimi yapılır, süreç tamamlanır.

Meydana getirilen kaplamaların ağız içerisindeki uyumunun gözlemlenmesi için hastanın ağzına yerleştirilir. Prova aşamasında bir problem yaşanmadıysa özel teknikler ile zirkonyum, diş üzerine yapıştırılır. Tedavi süreci bu şekilde özetlenebilir. Tedavi sonrasında hastaya düşen, zirkonyum için gerekli olan bakımları aksatmamasıdır. Diş fırçası ve diş macununun yanı sıra diş ipi de kullanılmalıdır. Altı ayda bir uzman hekimlere başvurularak kontroller yapılması da tavsiye edilir. Gerekli bakımların göz ardı edilmediği durumlarda zirkonyum kaplamalarda herhangi bir deformasyon görülmemektedir. Özel Meram Aşkan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, tedavi sonrası yapılması gereken bakımlar konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Uzman hekimlerimizin başarı ile yönettiği işlemler, tedavi sonrasında da desteklenecektir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Diğer Tedavilerden Farkı Nedir?

Söz konusu kaplama amaçlı tedaviler olduğunda birçok farklı materyalden bahsedilebilir. Yaprak diş tedavisi, porselen kaplama ya da protez gibi farklı uygulamalar, son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte popülerliğini zirkonyum diş kaplamalara bırakmıştır. Zirkonyum, yapısı sayesinde kusursuz bir etki gösterir. Renk tonlarının doğal diş ile uyumlu olması, dokusunun doğallık göstermesi, ışık geçirgenliği konusunda başarılı sonuçlar vermesi ve uzun yıllar boyu kullanılabilecek bir dayanıklılık sunması, zirkonyum diş kaplamayı diğer tedavilerden farklı kılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama ile Porselen Kaplama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zirkonyum kaplama  yarı metal olduğundan dolayı dayanıklılığı ve hassasiyeti bir arada barındırır. Zirkonyumun geçirgenliği porselene kıyasla daha iyidir ve böylece dişin doğal rengi, daha kolay yakalanır. Zirkonyum diş kaplama porselen kaplama ile kıyaslandığında daha uzun bir kullanım ömrü de sunar.

Zirkonyum kaplama hakkında sıkça sorulan sorular

Zirkonyum diş tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikli işlem olarak hastanın ağız yapısına uygun kesimi tamamlanmış  dişleri hazırlamak amacıyla hastanın dişlerinin ölçüsü alınmaktadır. Daha sonra ağız ve diş temizliği sağlanır ve hastadan alınan diş ölçüsüne göre hazırlanan zirkonyum dişler belirlenen bölgeye yapıştırılır.

Zirkonyum kaplamalar nasıl uygulanır?

Kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir. Hastaların çok az bir kısmında hafif bir sızlama görülür genel itibariyle sıkıntı yaşanmadan süreç tamamlanır.

Zirkonyum kaplama kimlere yapılabilir?

Zirkonyum kaplama, daimi dişlere uygulanır. Daimi dişlerinde zirkonyum kaplama ihtiyacı bulunan tüm yetişkinlere uygulanabilir.

Zirkonyum kaplamaları ne kadar süreyle kullanabilirim?

Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Şu kadar süre diye net bir zaman verilemez. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ve sürmeler sebebiyle şekil değişiklikleri gözlenir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için protezi yenilemek gerekebilir.

Zirkonyum dişlerin diş etimle uyumu nasıldır?

Dokuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde mor renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Yanlış fırçalama gibi sebeplerden diş eti çekilecek olursa estetik olarak kötü bir görüntü yaratmaz.

Metale karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir mi?

Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisinin tetiklenmesine de sebep olmaz.

Zirkonyum kaplamaların bakımı nasıl yapılır?

Normal diş fırçalama rutini gibi dişler fırçalanır. Diş ipi ve dişsiz bölgeler için superfloss kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde zaten oluşabilecek problemler öngörülüp önlemler alınır.

İşlem sırasında ağrı hisseder miyim?

Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığından, herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Dişlerde doku kayıplarına sebep olmaz.

Tedavi sürecinde estetik açıdan bir sorun yaşar mıyım?

Özellikle ön dişlerde yapılan geçici kaplamalar daimi zirkonyum kaplamalarınızla şekil olarak benzer olacaktır. Malzeme olarak akrilikten yapılan bu kaplamalar pek dayanıklı sayılmazlar ancak renk uyumu ve şekil olarak sizi yeterince tatmin edecektir.

Porselen ve metalle kıyaslandığında ne kadar dayanıklıdır?

Son yıllarda uygulanan yöntemler ile zirkonyum alt yapılı kron ve köprüler, metal alt yapılı kron ve köprüler kadar dayanıklıdır. Porselene nazaran kırılganlığı daha azdır. Metalle kıyaslandığında esneme miktarı daha azdır. Bu durum porselenin zirkonyuma, metale göre daha iyi adapte olmasını sağlar. Sonuç olarak da porselen kırıklarını en aza indirir.

Zirkonyum kaplamanın dezavantajı var mıdır?

Uzun dişsiz aralıkların varlığında arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez.

Zirkonyum dişler diş eti hastalığı olanlarda uygulanabilir mi?

Öncelikli olarak diş eti hastalığı giderilir. Diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler uygulanabilir.

Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürede tamamlanır?

Her hastaya uygulanacak tedavi farklı olduğundan kesin bir süre vermek mümkün değildir. Müdahaleyi yapacak uzmana göre ve zirkonyum kaplama yapılacak diş sayısına göre değişmektedir.

Hasta ile doktor arasında tedavi sırasında izlenecek yolun belirlenmesi de hem karşılıklı memnuniyet açısından hem de tedavinin erken tamamlanması açısından son derece önemlidir.