Meram Özel Diş, Meram Özel Diş Doktoru, Meram Özel Diş Hekimi, Meram Özel Diş Hekimleri, Meram Özel Diş Doktorları, Meram Özel Diş Polikliniği, Konya Özel Diş, Konya Özel Diş Doktoru, Konya Özel Diş Hekimi, Konya Özel Diş Hekimleri, Konya Özel Diş Doktorları, Konya Özel Diş Polikliniği, Konya Kök Kanal Tedavisi, Konya Kök Kanal Tedavisi Yenileme, Konya Estetik Kompozit Dolgu, Konya Laminate Veneer (Yaprak Porselen), Konya Metal Destekli Porselen Kaplama (Köprü), Konya Zirkonyum Kaplamalar, Konya Diastema (Diş Aralığı Kapatma), Konya Diş Çekimi, Konya Gömülü 20 Yaş Diş Çekimi, Konya İmplant, İmplant Üstü Protez, Konya Sabit ve Hareketli Protezler, Konya Gece Plağı Tedavisi, Konya Diş Taşı Temizliği, Konya Diş Beyazlatma, Konya Tel Tedavisi (Ortodonti), Konya Fiber Post Uygulamaları, Konya Hassasiyet Tedavisi, Konya Gülüş Estetiği (Smile Design), Konya Çocuk Diş Hekimliği, Konya Çocuk Diş Dolgusu, Konya Çocuk Kanal Tedavisi, Konya Çocuk Kanal Tedavisi, Konya Florür Uygulaması, Konya Fissür Örtücü, Konya Süt Dişi Kronları (Kaplamaları), Konya Yer Tutucular, Konya Dental Yaralanmalar (Diş Travması)

Protezler, yıllardır eksik dişlerin yerine konulmasında en popüler çözümlerden biri olmuştur. Bu yazımızda protez diş fiyatları ve kullanılacak protezlerin avantajları ve dezavantajları başta olmak üzere farklı diş protez türlerini açıklayacağız. Bu yazıyı okuyarak protez diş yaptırırken nelerin sizleri beklediğini protez diş fiyatları 2022 belirleyen etkenlere detaylı olarak değineceğiz.

Protez Diş Nedir?

Protez diş, çene yapısı üzerinde kaybedilmiş dişlerin yerine doğal görünen ancak yapay olan diş formlarının genel adıdır. Protez diş, genel anlamda bireyde diş eksikliği nedeniyle kaybolan çiğneme fonksiyonunu geri kazandırırken aynı zamanda estetik açıdan görünümünü de iyileştirir. Bazı durumlarda hastanın konuşma yetisinide düzeltebilmektedir.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?
Protez diş çeşitleri; sabit protezler ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır. Sabit diş protezleri kalıcı bir şekilde ağza yerleştirilir ve hasta tarafından çıkarılıp takılamazlar. Hareketli protezler ise diş kaybı fazla olan hastalarda, hasta tarafından çıkarılıp takılabilen protezlerdir. Hangi protezin sizin için uygun olacağı diş hekimi muayenesi sonrası belirlenebilmektedir.

Protez Diş Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Protez diş fiyatları belirlenirken aşağıdaki faktörler belirleyici olmaktadır;

  • Protezin sabit veya hareketli olması
  • Alt ve üst çene olarak uygulanacak protezin sayısı
  • Eksik diş sayısının fazlalığı
  • Hastanın estetik beklentisi
  • Kliniğin konumu ve diş hekiminin tecrübesi

Protez Diş Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Protez diş fiyatları 2022 yılı fiyatları hastaya göre değişebilmektedir. Sizlere ortalama takma diş fiyatlarını açıklayacağız.

Temel Protezler

Temel protez diş fiyatları, alt ve üst çene diş seti için 750 TL ile 1200 TL fiyat aralığında tutmaktadır. Alt ve üst çenesinden yüksek sayıda diş kaybına çözüm olarak tercih edilen temel protezler fiyat olarak en uygun seçenektir.

Bu protezler soğuk sertleşme eğilimindedir, yani kullanılan akriliğin sertleşmesi için ısıtılmasına gerek yoktur, bu da protez yapmak için gereken süreyi azaltır. Buna karşılık orta sınıf ve birinci sınıf protezler, daha güçlü ve daha dayanıklı olan ısıyla sertleşen akrilik tabanlara sahiptir. Temel protezler tipik olarak biraz yapay görünebilen daha ucuz protez diş kullanır ve takma dişin sınırlı bir garantisi olabilir ayrıca daha diğer protezlere göre uzun süre dayanmayacaktır.

Orta Ölçekli Protezler

Orta düzey protez diş fiyatları, protez başına 1000 TL ile 2000 TL arasındadır. Orta seviye protezler temel protezlere göre daha doğal görünen dişler içerir ve daha dayanıklıdır. Orta ölçekli protezlerde ortalama garantisi süresi 2 yıl ile sınırlandırılabilir.

Premium Protezler

Premium protez diş fiyatları, üst ve alt çene için 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değiştmektedir. Premium üst seviye protezlerde, diş eti dokusunu kopyalamak için en kaliteli diş protezi ve en kaliteli akrilikler kullanacaktır.

Takma dişi yapan teknisyen, akrilik taban plakasının diş etlerinin şeklini doğru bir şekilde temsil etmesini ve dişlerin estetik açıdan hoş bir görünüm oluşturacak şekilde konumlandırılmasını sağlamak için daha fazla zaman harcayacaktır. Birinci sınıf bir diş protez, muhtemelen yırtılmaya ve çatlamaya karşı5-10 yıl süreyle garanti sunar.

Protezlerin Bakımı

Protezin uzun ömürlü olabilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Sabit protezler günlük kullanım sonrası temiz su bulunan bir kaba koyularak bekletilmelidir. Günlük temizlik yaparak takma dişinizi dinlendirmeniz önemlidir. Ayrıca protezin temizliği için özel yumuşak diş fırçası kullanılmalıdır. Sıradan diş fırçaları takma dişinize zarar vererek takma dişinizin yüzeyini çizebilir. Takma dişi ısı onu bozabileceğinden, protezinizi kaynar suyla sterilize etmeye çalışmayın. Temizlendikten sonra şeklini korumasına yardımcı olmak için özel bir temizleme solüsyonuna veya sadece suya batırın.

Protez Alternatifleri

Diş köprüleri, kısmi diş protez için olası bir alternatif tedavidir. Bitişik dişlere bir köprü ile bağlanarak proteze alternatif olan bir seçenektir. Diş implantları, kron, köprü veya implant destekli protezi tutmak için çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidaları kullanarak kendi kendini destekler. Bu seçenekler protezlere göre daha pahalıdır ancak daha estetik ve daha kalıcı bir çözüm olabilmektedir.